طرح درس کلاس چند پایه جغرافی پنجم با روش برنامه ای و قرآن چهارم
طرح درس کلاس چند پایه
| |||||||||||||||||||||||||||
نام درس :جغرافیا موضوع درس : کشور های همسایه پایه تحصیلی : پنجم ابتدایی تعداد دانش آموز : 8 نفر مدت جلسه : 25 دقیقه مدل کلاس : سنتی (معمولی ) نام معلم سال تصیلی 91-1390 |
مشخصات کلی | ||||||||||||||||||||||||||
آشنایی دانش آموزان با کشور عراق به عنوان یکی از کشور های همسایه ایران |
هدف کلی | ||||||||||||||||||||||||||
دانش آموزان در پایان این درس بتوانند . 1- با موقعیت کشور عراق نسبت به ایران اشنا شوند . 2- با با شهرهای مذهبی کشور عراق آشنا شوند . 3- بابا دین و زبان مردم کشور عراق اشنا شوند . 4- نام شهرهای نفت خیز عراق را بداند . 5- نام مهمترین محصول کشاورزی عراق را بداند . 6- نام رود های مهم کشور را بداند . |
اهداف جزئی | ||||||||||||||||||||||||||
دانش آموزان در پایان این درس بتوانند 1- موقعیت کشور عراق را نسبت به ایران بیان کنند . ( شناختی ) 2- بتوانند پایتخت این کشور را روی نقشه نشان دهند . ( کاربرد ) 3- بتوانند شهر های نفت خیز را نام برده و روی نقشه پیدا کنند . ( دانش و شناخت) 4- بتوانند رود های مهم کشور را نام ببرند . ( دانش ) 5- بتوانند مفهوم اروند رود را بیان کنند . درک و فهم ) 6-بتوانند شهرهای مذهبی ایران را نام ببرد و اهمیت آنها را بیان کنند . ( دانش و درک و فهم ) 7- کشور عراق را روی نقشه مشخص کنند . ( کاربرد ) 8- با استفاده از راهنمای نقشه شهر های مذهبی عراق ،شهر های نفت خیز عراق و کوهها را پیدا کنند . (مهارت و کاربرد ) |
اهداف رفتاری | ||||||||||||||||||||||||||
اموزش برنامه ای |
روش تدریس | ||||||||||||||||||||||||||
نقشه ، کتاب درسی ، وایت برد ، کارتهای تهیه شده ، سوالات ارزشیابی پایانی و کامپیوتر |
وسایل مورد نیاز | ||||||||||||||||||||||||||
مدل کلاس سنتی یا معمولی و اموزش در کلاس هوشمند یا خود کلاس انجام می گیرد . |
فضا و مدل کلاس | ||||||||||||||||||||||||||
زمان لازم |
فعالیت دانش آموز ان |
فعالیت معلم |
فعالیت قبل از تدریس مشترک برای هر دو پایه | ||||||||||||||||||||||||
5 |
1- برخواستن دانش آموزان و ذکر صلوات بر پیامبر( ص ) و اهل بیت (ع) 2- اعلام حضور 3- پاسخ به پرسشهای معلم
|
سلام ، حضور و غیاب، قرائت قرآن ، توجه به وضعیت روحی و روانی فراگیران، توجه به مناسبت های روز، توجه به فضای فیزیکی ،بررسی تکالیف و ارائه ی بازخورد های مناسب حضور و غیاب بررسی تکالیف در صورت وجود گروه بندی | |||||||||||||||||||||||||
3 |
دانش آموزان به سوالات معلم در حد معلومات خود جواب می دهند .
|
معلم با پرسیدن سو الاتی میزان اطلاعات دانش آموزان را برای شروع درس جدید بدست می اورد . 1 – نزدیکترین کشور همسایه ما کدام کشور است ؟ 2- ایرانیان با چه هدفهایی به عراق مسافرت می کنند ؟ 3 - همسایه های ایران را نام ببرید ؟ همسایه های غربی ایران را نام ببرید؟ 4 - از کشور همسایه غربی ، عراق چه اطلاعاتی دارید ؟ 5 – رودهای مهم ترکیه که به کشور های همسایه سرازیر می شوند را نام ببرید ؟ |
ارزشیابی تشخیصی | ||||||||||||||||||||||||
2 |
دانش آموزان با توجه به معلومات خود که از یادگیریهای قبلی در مدرسه و با توجه به یادگیریهایی که از وسایل ارتباطی به دست آورده اند جواب می دهند .
|
معلم با نشان دادن نقشه کشور عراق روی نقشه وذکر اینکه کدام کشور در سال 59 به ایران حمله کرد و قسمتهایی از ایران را اشغال کرد . توجه دانش آموزان را به کشور عراق جلب می کند . |
ایجادد انگیزه | ||||||||||||||||||||||||
10 |
دانش آموزان با اشتیاق کامل گوش می دهند و با راهنمایی معلم در مواقع لزوم از کتاب یا نقشه و یا وسایل کمک آموزشی دیگر استفاده می کنند . |
معلم: معلم برای استفاده از کارتها به اهداف درس نیاز دارد و برای نیل به این هدف مهم باید اهداف رابرای دانش آموزان معین کند بدین صورت که درباره موقعیت کشور عراق ، رود های مهم آن ، رود مرزی بین ایران وعراق ، دین و زبان مردم عراق ، پایتخت آن کشورو شهرهای مذهبی برای دانش آموزان مطالبی را بیان نموده و توضیحات لازم را بیان کند.
|
ارایه درس
مرحله اول | ||||||||||||||||||||||||
دانش آموزان نیز کارت ها را با علاقه روخوانی کرده و در مورد و به پرسشهای سایر دانش آموزان با دقت دنبال می کنند . در این روش دقت بالای دانش آموزان خیلی مهم است چون بعد از جواب هر دانش آموزی فرمان ادامه آن با توجه به شماره کارت دانش آموز دیگری است . |
ساخت قاب یا کارت با توجه به اهداف درس و مدل شاخه ای که کارتها را بصورت نامنظم بین دانش آموزان پخش می کند و توضیحات لازم را در باره این روش ارائه می دهد . |
مرحله دوم | |||||||||||||||||||||||||
دانش آموزان با اشتیاق خیلی زیاد گامها را اجرامی کنند . |
اجرای گام به گام روش تدریس توسط دانش آموزان با نظارت معلم این مرحله 14 سوال دارد که در 36 کارت تهیه گردیده است . در هر کارت دو جواب طراحی شده است که در مقابل هر جواب یک عدد قرار داده شده ، یعنی اینکه به شماره آن کارت بزای مشاهده ی نتیجه مراجعه کنید . |
مرحله سوم | |||||||||||||||||||||||||
|
|
نتیجه گیری از درس | |||||||||||||||||||||||||
3 |
دانش آموزان با معلوماتی که کسب نموده است جواب سوال را بیان می کند .
|
معلم از چند دانش اموز چند سوال در خصوص درس می پرسد . پایتخت کشور عراق کدام شهر است ؟ شهر های مذهبی عراق را نام ببرید ؟ رود های مهم عراق را نام ببرید ؟ ............ |
ارزشیابی پایانی | ||||||||||||||||||||||||
2 |
دانش آموزان با توجه به اینکه دوست دارند اغلب آموخته های خود را برای افراد خانواده بازکو کنند و احساس می کنند که خانواده این موضوع را نمی دانند آن را بااشتیاق برای خانواده خود توضیح می دهند . اهمیت برقراری ارتباط را در حد توان به کلاس به صورت گروهی آموزش می دهند . با تلفیق درس هنر وجغرافی در زنگ هنر نقشه عراق را با خصوصیات خواسته شده رسم می کنند. |
1-جزئیات کار امروز را برای خانواده ی خود در منزل با توجه به درس داده شده تعریف کنید.( عمومی) دانش آموزان ،به نظر شما اگر ما با کشور های همسایه ی خود ارتباط برقرار نمی کردیم چه اتفاقی ممکن بود بیافتد؟ در مورد آن 4 سطر بنویسید و جلسه ی بعد برایم بیاورید (بسطی امتدادی و خلاقیتی) نقشه عراق را در مقیاس برزگتر نقاشی کنند و شهر های مهم و رود ها و همسایه های عراق را در آن مشخص کنند .( خلاقیتی ) |
تعیین تکلیف | ||||||||||||||||||||||||
تدریس در کلاس های درس چند پایه و دانش آموزی در این کلاس ها ، تجارب فراوانی را به بار می آورد . تجارب بر آمده از کلاس های درس چند پایه برای معلمان ، افزیش توانایی حرفه ای و وابستگی به دانش آموزان است که به گفته ی یکی از معلمان کلاس چند پایه : معلم کلاس چند پایه، سر پرست خانواده پر فرزندی است که باید برای همه ی آنان به صورت متفاوت برنامه ریزی کند و به نسبت مساوی محبت خود را به هر کدام از بچه ها نشان دهد . و بر این باور است که کلاس درس چند پایه «کلاس زندگی » است.
|
طرح درس کلاس چند پایه
| |||
نام درس :قرآن موضوع درس : انس باقرآن ( آیۃ الکرسی ) پایه تحصیلی :چهارم ابتدایی تعداد دانش آموز : 8 نفر مدت جلسه : 20 دقیقه مدل کلاس : مدل کلاس سنتی یا معمولی نام معلم : |
مشخصات کلی | ||
تقویت و تثبیت مهارت روخوانی آیات درس به صورت شمرده به منظور انس با قرآن و فراگیری مفهوم پیام قرآنی |
هدف کلی | ||
دانش آموزان در پایان این درس بتوانند . 1- با یکی دیگر از سوره های قرآن آشنا شوند . ( دانش ) 2- با معنی پیام قرآنی یعنی اتحاد آشنا شوند . (دانش ) 3- با مترادف کلمه( حبل الله ) به معنای (قرآن یا ریسمان محکم) آشنا شوند . (دانش ) 4- با در جلسات بعدی با حروف مقطقه به عنوان رمز های قرآن آشناشوند . (دانش ) 5 - بتواند حروف مقطعه قران را بدرستی بخواند . (مهارت ) 6- بتوانندایات 102تا 105 سوره آل عمران را شمرده و روان بخوانند . ( مهارت ) 7- معنی پیام قرآنی را در کتاب پیدا کرده بازبان ساده بیان کند . ( درک و فهم ) 8- بتوانند ایات خوانده شده را برای اعضاء خانواده بخواند و و با توجه به معنی پیام قرآنی با خانواده همکاری کند . ( کاربرد ) 9 - بتواند اشتباه خود را جبران کند . (کاربرد ) 10- به زیبا خواندن و حفظ بعضی از آیات ازجمله پیام قرآنی علاقه بیشتری پیدا می کند . ( عاطفی ) 11 - به دوستان در صحیح خواندن قران کمک کند . (روانی حرکتی ) 12 – با بعضی از قاریان مشهور آشنا شوند . (دانش ) 13 – به شنیدن قرائت زیبای قرآن علاقه نشان می دهد . (عاطفی ) 14- آیات قرآنی دارای حروف ناخوانا را با توجه به معلومات قبلی به درستی بخواند . (روانی حرکتی )
|
اهداف جزئی اهداف رفتاری | ||
تلفیقی از پرسش و پاسخ ، مستقل خوانی |
روش تدریس | ||
کتاب درسی ، کامپیوتر ، وایت برد |
وسایل مورد نیاز | ||
مدل کلاس سنتی یا معمولی و اموزش در کلاس هوشمند یا خود کلاس انجام می گیرد . |
فضا و مدل کلاس | ||
زمان لازم |
فعالیت دانش آموز ان |
فعالیت معلم |
فعالیت قبل از تدریس مشترک برای هر دو پایه |
قبلا انجام گرفته |
برخواستن دانش آموزان و ذکر صلوات بر پیامبر( ص ) و اهل بیت (ع) اعلام حضور پاسخ به پرسشهای معلم
|
سلام ، حضور و غیاب، قرائت قرآن ، توجه به وضعیت روحی و روانی فراگیران، توجه به مناسبت های روز، توجه به فضای فیزیکی ،بررسی تکالیف و ارائه ی بازخورد های مناسب حضور و غیاب بررسی تکالیف در صورت وجود گروه بندی | |
3 |
دانش آموزان داستان را بصورت خلاصه بیان می کنند . دانش آموزان آیات را باصدای بلند از روی کتاب می خوانند . هر کدام از دانش آموزان که علاقه داشته باشد و بتواند آیاتی از سوره واقعه را حفظی می خواند .
|
1-از دانش آموزان سوال می شود قصه قرآنی درس قبل را در دو سطر بیان کنند . 2-چند تا از دانش آموزان آیات سوره واقعه را با صدای بلند و شمرده بخوانند ؟ 3-هر کدام از دانش آموزان که علاقه داشته و بتوانند آیاتی از سوره واقعه را حفظی بخوانند ؟ از دانش آموزان سوال می شود که درس جدید مربوط به کدام سوره قران کریم است ؟ |
ارزشیابی تشخیصی |
2 |
دانش آموزان با اشتیاق به سراغ کتاب رفته و پیام قرآنی را پیدا کرده و با توجه به معلوماتی که در پایین پیام قرآنی آمده می دانند که این آیه مربوط به سوره آل عمران است . |
برای ایجاد انگیزه پیام قرآنی را روی کارتهای قرآنی زیبا نوشته و از آنها می خواهیم که این آیه را در کتاب درسی پیدا نمایند و بگویند این آیه در کدام سوره قرآن آمده است . |
ایجادد انگیزه |
8 |
فعالیت دانش آموزان دانش آموزان کتاب درسی را باز نموده و هنگام قرائت با دقت گوش می دهند و زیر کلمات خوانده شده خط می برند . و بعد از با فرمان معلم یکی از دانش آموزان شروع به خواندن آیات می کند و دانش آموزان دیگر نیز به همین ترتیب فعالیت می کنند . و دیگر بچه ها گوش می دهند و دانش آموزانی که در کلماتی مشکل دارند به نوبت یکی یکی کلمات را بخش بخش می خوانند . دانش آموزان پیام قرآنی را همراه با معنی آن می خوانند . و در گروه خود معنی و مفهوم آن را به بحث می گذارند و نتیجه را یکی از اعضاء گروه به کلاس گزارش می دهد . و با ذکر صلوات مورد تشویق قرار می گیرند . |
موضوع درس را روی برد کلاس می نویسیم و از دانش آموزان می خواهیم کتاب درسی را باز کنند و زیر آیات قرآن با ته مداد یا خود کار خود خط ببرند و آیات با استفاده از کامپیوتر برای دانش آموزان قرائت می شود . بعد از یکی از دانش آموزان مستعد می خواهیم تا آیات را برای دوستان خود بخواند و بقیه گوش می دهند وخط می برند و توجه می کنند که اشتباه دوستشان را اصلاح کنند . و کلماتی که تشخخیص داده شود که دانش آموزان در خواندن آنها مشکل دارند را روی برد نوشته واز دانش آموزان می خواهیم بصورت بخش بخش بخوانند . پس از اطمینان کامل از یادگیری روخوانی ایات قرآنی توجه دانش آموزان را به پیام قرآنی و مطالب صفحه بعد معطوف می داریم . بعد از دانش اموزان می خواهیم با علاقه خود به پای برد آمده وپیام قرآنی را بخوانند . و مورد تشویق همکلاسیها قرار می گیرند . و از آنها می خواهیم در مورد پیام قرانی با گروه خود بحث کنند و مفهوم پیام توسط یکی از اعضاء گروه با زبان ساده بیان گردد. و دیگر گروهها نیز این کار را انجام می دهند . و در نهایت خودمان در صورت نیاز مطلب را کامل می کنیم . |
ارایه درس
|
2.5
|
معلم با استفاده از جواب دانش آموزان و گفته های خود نتیجه درس را بیان می کند . |
برای نتیجه گیری از دانش آموزان در خصوص تدریس ارائه شده سوالاتی بعمل می اید . از پیام قرآنی چه یاد گرفته اید . برای اینکه بهتر قرآن را بخوانیم چه باید بکنیم ؟ درباره حبل الله و معنی پیام قرآنی هر چه می دانید بیان کنید . |
نتیجه گیری از درس |
2.5 |
دانش آموزان با معلوماتی که کسب نموده است جواب سوال را بیان می کند |
معلم از چند دانش اموز سو الهایی در خصوص درس می پرسد . مسلمانات برای اینکه قدرت زیادی داشته باشند و چه کاری باید انجام دهند ؟ در چه مواقعی لازم است مسلمانان با هم متحد باشند ؟ اگر مسلمانان متفرق شوند و متحد نشوند چه مشکلاتی برای آنان بوجود می آید ؟ برای اینکه بهتر بتوانیم قران را بخوانیم چه باید بکنیم ؟ پیام قرانی را یکی از دانش آموزان بخواند . |
ارزشیابی پایانی |
2 |
دانش آموزان با توجه به اینکه دوست دارند اغلب آموخته های خود را برای افراد خانواده بازکو کنند و احساس می کنند که خانواده این موضوع تازه را نمی دانند آن را بااشتیاق برای خانواده خود توضیح می دهند . سایر فعالیتها را با شور و شوق زیادی همراه با خانواده ها ی پاسخگوی خود انجام می دهند .
|
1- معنی پیام قرآنی را برای اعضاء خانواده توضیح دهید و با خط زیبا بنوسید و در زنگ هنر به کلاس بیاورید بهترینها را در بورد کلاس نصب می کنیم .( بسطی وعملی ) 2- در قرآن کریمی که در منزل وجود دارد با همکاری اولیاء خود سوره آل عمران و آیه های خوانده شده و پیام قرآنی را پیدا کنید ( عملی ) 3- آیات را برای اعضاء خانواده شمرده و روان بخوانید و از آنها بخواهید که اشتباه شما را اصلاح کنند.(عمومی ) 4- با همکاری اولیاء خود به معنی آیات خانده شده توجه کنید و هر کسی که دوست دارد به کلاس گزارش دهد.( خلاقیتی ) 5- |
تعیین تکلیف |
تدریس در کلاس های درس چند پایه و دانش آموزی در این کلاس ها ، تجارب فراوانی را به بار می آورد . تجارب بر آمده از کلاس های درس چند پایه برای معلمان ، افزیش توانایی حرفه ای و وابستگی به دانش آموزان است که به گفته ی یکی از معلمان کلاس چند پایه : معلم کلاس چند پایه، سر پرست خانواده پر فرزندی است که باید برای همه ی آنان به صورت متفاوت برنامه ریزی کند و به نسبت مساوی محبت خود را به هر کدام از بچه ها نشان دهد . و بر این باور است که کلاس درس چند پایه «کلاس زندگی » است. |